معرفی المپیاد علمی دانش آموزی 1401 – 1402 + اعلام نتایج و مراحل 5 گانه

معرفی المپیاد علمی دانش آموزی 99 - 1400

جهت مشاوره در زمینه معرفی المپیاد علمی دانش آموزی 1401 – 1402 + اعلام نتایج و مراحل 5 گانه

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

المپیاد علمی دانش آموزی مسابقه ای علمی است که هرساله میان دانش‌آموزان دبیرستانی زیر 19 سال سراسر جهان به صورت گروهی و انفرادی برگزار شده و هر کشور برای انتخاب تیم خود جهت مسابقات جهانی، مراحلی را در نظر گرفته است. هدف از این مسابقات، رشد و شکوفایی علمی نوجوانان و آشنایی کشورهای مختلف با علوم روز جهان می باشد.

معرفی المپیادهای علمی دانش آموزی

المپیادهای علمی دانش آموزی ، به آزمونی اطلاق می‌شود که هر ساله در سطح دانش آموزان دبیرستانی در کشور برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این آزمون، شکوفایی استعداد دانش آموزان ایرانی و در نهایت انتخاب تیمی چند نفره برای شرکت در المپیادهای علمی بین‌المللی است. درحال حاضر، المپیادهای علمی دانش آموزی ایران در 9 رشته ادبی ، ریاضی ، زیست‌شناسی ، سلولهای بنیادی و پزشکی بازساختی ، شیمی ، فیزیک ، کامپیوتر و نجوم و اخترفیزیک و جغرافیا برگزار می‌شود.

متولی برگزاری این آزمون باشگاه دانش پژوهان جوان به عنوان بخشی از معاونت استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان که زیرمجموعه‌ی وزارت آموزش و پرورش است می باشد.

این آزمون هر ساله برگزار  می شود و افراد در ادامه پس از چند مرحله وارد المپیادهای جهانی می شوند. مرحله اول آزمون المپیادهای علمی دانش آموزی در بهمن ماه هر سال برگزار شده و نتایج این مرحله در دهه ی دوم اسفندماه همان سال از طریق سایت oly.medu.ir اعلام می شود.

تاریخچه‌ برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی در ایران

قدیمی ترین المپیاد ایران از ابتدای دهه 60 و در رشته ریاضی برگزار می شود. و جدید ترین المپیاد فعلی المپیاد علمی دانش آموزی نجوم است که برگزاری آن از اوایل دهه‌ی 80 آغاز شده است. سپس رشته‌های فیزیک، کامپیوتر و شیمی نیز به جمع المپیادهای مهندسی و رشته‌ ادبی برای دوستداران علوم انسانی به جمع مسابقات المپیادی اضافه شدند. در نهایت رشته های نوپای زیست و نجوم نیز به لیست المپیادها اضافه شدند.

در سال‌های اخیر تلاش ها برای برگزاری المپیادهای علوم زمین، جغرافی و علوم قرآن و حدیث هم انجام شده است که شرکت در این رشته‌ها هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

جوایز المپیاد علمی دانش آموزی

 1. معافیت از کنکور سراسری در رشته‌های مربوط برای مدال‌آوران طلایی هر رشته
 2. اضافه شدن 10 درصد به تراز کنکور دانش‌آموزانی که در المپیادهای علمی مدال‌ کسب کرده اند.
 3. انجام خدمت سربازی (پسران) با انجام پروژه‌های علمی و تحقیقاتی
 4. پرداخت وام های کم بهره برای خرید مسکن، خودرو و سفرهای تحقیقاتی از طرف بنیاد ملی نخبگان
 5. امکان ادامه‌ تحصیل در دو رشته به صورت همزمان در دانشگاه‌
 6. امکان استفاده از سهمیه‌ی نخبگان در هنگام استخدام در مشاغل دولتی

مراحل برگزاری المپیاد علمی دانش آموزی

دانش آموزان باید 5 مرحله مسابقه را برای کسب مدال طلای جهانی پشت سر بگذارند که در هر مرحله نفرات برتر به مرحله بعد راه پیدا می کنند و تعدادی از شرکت کنندگان از گردونه‌ی رقابت حذف می‌شوند.

 • مرحله‌ اول:
 • این مرحله به صورت آزمونی کتبی و حضوری با سوالات چندگزینه‌ای از مباحثی که کمیته‌های علمی باشگاه دانش‌پژوهان جوان مشخص کرده‌ اند در نیمه‌ دوم بهمن ماه هر سال برگزار می‌شود. معمولا 10 تا 15 درصد شرکت کنندگان هر رشته به مرحله بعد می روند. نتایج مرحله‌ی اول در هفته های پایانی اسفند هر سال اعلام می شود.
 • مرحله‌ دوم:
 • در نیمه‌ اول اردیبهشت ماه، نفرات پذیرفته شده در مرحله‌ی اول در آزمونی کتبی و حضوری که دارای سوالات چند گزینه‌ ای و تشریحی است شرکت می‌کنند. نتایج این مرحله در پایان خرداد ماه اعلام می شود و تنها 40 نفر اول هر رشته پذیرفته می شوند. پذیرفته شدگان به دوره‌ی تابستانه‌ باشگاه دانش پژوهان جوان راه یافته و در یک دوره‌ کوتاه مدت که از تیرماه تا شهریور برگزار می‌شود به صورت متمرکز در محل باشگاه دانش پژوهان جوان در شهر تهران آموزش می‌بینند.
 • مرحله‌ سوم:

شرکت کنندگان دوره‌ تابستانه در مقاطع مختلف آزمون های نظری و عملی گوناگون را پشت سر می‌گذارند و در پایان دوره، نفرات به ترتیب نمره های کسب شده دسته بندی می‌شوند. دو برابر تعداد نفرات مورد نیاز برای تیم اعزامی به مسابقات جهانی مدال طلا، و بقیه‌ی دانش‌آموزان برحسب نمره‌ی کسب شده مدال‌های نقره و برنز کسب می‌کنند.

 • مرحله‌ چهارم:

نفراتی که مدال طلای هر رشته را کسب کرده اند در یک دوره‌ی آموزشی چند ماهه‌ پاییز و زمستان شرکت می‌کنند و پس از ارزیابی‌، تیم ملی ایران در آن رشته مشخص می شود. تیم های ملی المپیاد علمی دانش آموزی در تابستان به مسابقات جهانی اعزام می‌شوند.

 • مرحله‌ پنجم:

اعضای تیم ملی که همگی از طلایی‌های ایران هستند در مسابقات بین‌المللی شرکت کرده و بنا بر امتیازاتی که کسب می‌کنند رنگ مدال انفرادی و گروهی تیم ایران مشخص می‌شود.

محدودیت های شرکت در المپیاد دانش آموزی

 • سال تولد شرکت‌کننده:

دانش‌آموزان دبیرستانی 15 تا 17 سال می‌ توانند در المپیادهای دانش آموزی شرکت کنند. حضور دانش آموزان سال اول دبیرستان (کلاس نهم) در المپیاد تنها جنبه‌ آزمایشی داشته و این دانش آموزان حتی اگر در مرحله‌ اول و دوم نیز پذیرفته شوند به دوره‌ تابستانی راه نخواهند یافت و در نتیجه مدالی کسب نمی‌کنند.

 • رشته‌ی تحصیلی:

دانش آموزان رشته ریاضی-فیزیک فقط می توانند در المپیادهای علمی دانش آموزی ادبی ، ریاضی ، شیمی، فیزیک ، کامپیوتر و نجوم شرکت کنند.

دانش آموزان رشته تجربی فقط در المپیادهای ادبی، شیمی و زیست شناسی می توانند شرکت کنند.

دانش آموزان رشته انسانی فقط در المپیاد ادبی می توانند شرکت کنند.

دانش آموزان فنی و حرفه ای رشته‌ کامپیوتر فقط در المپیاد علمی دانش آموزی کامپیوتر می توانند شرکت کنند.

 • وضعیت تحصیلی:

هر سال باشگاه دانش‌پژوهان جوان در پاییز بخش نامه منتشر کرده و در آن شرایط شرکت را در المپیاد علمی دانش آموزی مشخص می‌کند.

به طور مثال برای شرکت در المپیاد شیمی میانگین نمرات ریاضی، فیزیک و شیمی دانش آموز باید به ترتیب بالاتر از 15، 16 و 17 باشد.

اگر به دنبال پاسخ تخصصی در این زمینه هستید ؛ می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با مشاورین مرکز صدای مشاوران تماس گرفته و از آخرین اخبار و اطلاعیه های المپیاد علمی دانش آموزی مطلع شوید.

جهت مشاوره در زمینه معرفی المپیاد علمی دانش آموزی 1401 – 1402 + اعلام نتایج و مراحل 5 گانه

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید