مشکلات و خطاهای سامانه سناد – آدرس های جدید سامانه دانش آموزی

مشکلات و خطاهای سامانه سناد - آدرس های جدید سامانه دانش آموزی snd.medu.ir

جهت مشاوره در زمینه مشکلات و خطاهای سامانه سناد – آدرس های جدید سامانه دانش آموزی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش آموزی یا به اختصار،سامانه سناد از تابستان سال 1390 راه اندازی شده است که تمامی اطلاعات دانش آموزان ثبت نامی وزارت آموزش و پرورش در سراسر ایران را جمع آوری می نماید. سامانه سناد همانند همه سامانه های دیگر، مشکلات و خطاهای بسیاری دارد که در ادامه به هر کدام از این مشکلات و راه حل آن ها می پردازیم. این سامانه به نشانی snd.medu.ir از طریق ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان تمامی پایه ها ( از پیش دبستان تا پیش دانشگاهی ) توانست اطلاعات بیش از 13 میلیون دانش آموز را به صورت یکپارچه جمع آوری نماید. با توجه به تغییر آدرس (URL) سایت های سناد، آدرس های جدید این سامانه را در ادامه قرار داده ایم.

snd.medu.ir

سایت رسمی سامانه دانش آموزی سناد به نشانی snd.medu.ir یک سامانه برای نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان توسط معلمان و مدیران مدارس می باشد. این سامانه امکانات فراوانی در اختیار معلمان قرار می دهد. همچنین سناد یک پایگاه جمع آوری اطلاعات دانش آموزان سراسر ایران می باشد که دیگر سامانه های دانش آموزی مانند پورتال همگام، نرم افزار شاد، سامانه سجا و سایت فروش و توزیع کتاب های درسی از اطلاعات موجود در این سامانه استفاده می نمایند. در سایت snd.medu.ir اطلاعات تمامی دانش آموزان ثبت نامی از سال 1390 در تمامی مدارس ایران موجود است و دیگر سامانه ها یا وزارت آموزش و پرورش و سازمان سنجش می توانند از اطلاعات ثبت شده در snd.medu.ir استفاده کنند.

آدرس های جدید سامانه سناد

سامانه دانش آموزی سناد برای هر کدام از پایه ها و مقاطع، سایت جداگانه ای دارد. این سامانه در آذر ماه 98 آدرس جدید سایت های سناد را اعلام کرد. دقت کنید که از این پس برای ورود به این سامانه در مقاطع مختلف، از آدرس های جدید درج شده در جدول زیر استفاده نمایید. برای ورود به سامانه ابتدا پروکسی و فیلتر شکن (vpn) خود را خاموش کنید.

ردیف نام مقاطع آدرس قدیم آدرس های جدید سامانه سناد
1 مدارس پیش دبستانی p.snd.medu.ir p-snd.medu.ir
2 مدارس ابتدایی schsnd.medu.ir schsnd.medu.ir
3 مدارس متوسطه اول M1.snd.medu.ir  M1-snd.medu.ir
4 مدارس متوسطه دوم  M2.snd.medu.ir  M2-snd.medu.ir
5 مدارس بزرگسال T.snd.medu.ir T-snd.medu.ir
6 مدارس متوسطه اول پیش حرفه ای – استثنایی esm1p.snd.medu.ir esm1p-snd.medu.ir
7 مدارس دوم متوسطه حرفه ای – استثنایی esm2p.snd.medu.ir esm2p-snd.medu.ir
8 مدارس متوسطه اول استثنایی esm1.snd.medu.ir esm1-snd.medu.ir
9 مدارس متوسطه دوم استثنایی esm2.snd.medu.ir esm2-snd.medu.ir
10 مدارس پیش دبستان استثنایی ps.snd.medu.ir ps-snd.medu.ir
11 مدارس ابتدای استثنایی es.snd.medu.ir es-snd.medu.ir
12 سامانه پشتیبانی support.snd.medu.ir support-snd.medu.ir

راهنمای ثبت نام دانش آموزان در سناد

در ابتدا مدیران باید مدرسه مورد نظر را سامانه سناد ثبت کنند. پس از آن برای ثبت نام دانش آموز جدید در مدرسه، از منوی امور دفترداری، گزینه ثبت نام دانش آموز جدید را انتخاب کنید. سپس با وارد کردن کد ملی، می توانید مشخصات دانش آموز را وارد کنید. پس از وارد کردن کد ملی دانش آموز، تمامی مشخصات قبلی فرد نمایش داده می شود و می توانید آن ها را تغییر دهید. در صورتی که دانش آموز جدید الورود باشد، می توانید اطلاعات شخص را وارد نمایید و در انتها سال تحصیلی دانش آموز را وارد کنید.

راهنمای ثبت نام دانش آموزان اتباع در سناد

دانش آموزان اتباع برای ثبت نام در سامانه دانش آموزی سناد می توانند با مراجعه به سایت، از قسمت ثبت نام دانش آموز اتباع، کد اتباع خود را وارد نمایند. سپس با مشاهده اطلاعات ثبت شده در سامانه و حداقل یکی از مدارک هویتی، سال تحصیلی خود را انتخاب نمایند. اسامی دانش آموزان اتباع نیز مانند دیگر اسامی ثبت شده، در لیست دانش آموزان قابل مشاهده می باشد.

مهدی شرفی سرپرست مرکز برنامه ریزی و فناوری اطلاعات در رابطه با نحوه ثبت نام دانش آموزان اتباع خارجی در مدارس ایران و از طریق سامانه سناد اعلام کرد:

“اتباع خارجی با دانش‌آموزان ما متفاوت نیستند و همه اتباع که در مدرسه ثبت نام کردند،‌ اطلاعاتشان در سامانه سناد نیز ثبت شده است. دانش آموزان اتباع برای ورود به سامانه های دانش آموزی می‎تواند از سامانه سناد یک کد یازده رقمی دریافت کرده و نسبت به ثبت نام اقدام کنند.”

امکانات سامانه سناد برای دوره ابتدایی

سامانه نام نویسی الکترونیکی دانش آموزان که به اختصار سناد نامیده می شود، شامل امکانات گوناگونی برای معلمان و دانش آموزان مقاطع مختلف است. برای دوره ابتدایی، امکانات این سامانه عبارت اند از :

 • ثبت نام یا نام نویسی الکترونیکی برای پایه ابتدایی
 • کلاس بندی دانش آموزان
 • اصلاح مشخصات دبستانی ها و والدین آن ها
 • ارزشیابی تحصیلی – تربیتی دانش آموزان دوره ابتدایی
 • و …

انجام ثبت نام اینترنتی

مدیران محترم دانش آموزان تمامی مقاطع ( پایه ابتدایی، متوسطه ) می توانند با مراجعه به سامانه سناد دانش آموزی به نشانی  schsnd.medu.ir​ نسبت به ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان اعم از ثبت نام شده و جدید الورود اقدام نمایند. اطلاعات تکمیلی ثبت نام اینترنتی دانش آموزان در ادامه مقاله به تفضیل آورده شده است.

کلاس بندی دانش آموزان

مدیران و معلمان محترم مدارس پیش از شروع سال تحصیلی می توانند به صورت الکترونیکی دانش آموزان را از طریق سامانه سناد کلاس بندی نمایند. نحوه کلاس بندی برای مدارس دولتی و غیر دولتی متفاوت است. به این صورت که برای تعریف کلاس در مدارس دولتی، ابتدا باید سهمیه هر کلاس در استان و منطقه را با توجه به تعریف حداقل و حداکثر کلاس، تعریف نمود و در انتها با اختصاص دادن کلاس به مدرسه، کلاس بندی برای هر پایه انجام می شود.

راهنمای والدین و ارزشیابی پیشرفت تحصیلی – تربیتی دانش آموزان

برای ثبت ارزشیابی دانش آموزان وسط معلم مربوطه، ابتدا مدیر مدرسه باید معلمان مشغول به کار در مدرسه را در سامانه سناد ثبت نام نماید. با وارد کردن اطلاعات هر شخص، رمز عبور سامانه به تلفن همراه معلم ربوطه ارسال می گردد. سپس معلمان ثبت شده می توانند با مراجعه به سایت سناد، با وارد کردن کد مدرسه، کد ملی و رمز عبور دریافتی، ارزشیابی دانش آموزان را تکمیل نمایند.

امکانات سامانه سناد برای دوره متوسطه

سامانه سناد برای دوره متوسطه نیز همانند دوره ابتدایی امکانات به خصوصی برای مدیران و معلمان متوسطه اول و متوسطه دوم دارد. علاوه بر ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان، کلاس بندی و تعریف کلاس ها و ثبت ارزشیابی تحصیلی – تربیتی دانش آموزان، امکانات زیر را نیز داراست.

 • تعریف رشته پایه
 • درخواست هدایت تحصیلی
 • ثبت نمرات در سامانه سناد

تعریف رشته پایه

با توجه به انتخاب رشته دانش آموزان پایه متوسطه، مدیر مدرسه می تواند از قسمت تعریف رشته نسبت به تعریف رشته پایه های مدرسه اقدام نماید. سپس در هنگام ثبت نام دانش آموزان در سامانه سناد می توانند آن ها در این رشته ها ثبت نام نماید.

درخواست هدایت تحصیلی

با استفاده از سامانه سناد می توانید لیست اولویت هدایت تحصیلی دانش آموزانی که در هنگام ثبت نام برای آن ها در خواست هدایت تحصیلی نموده بودید را مشاهده کنید و یا با توجه به وضعیت کنونی دانش آموز، در آن تغییراتی لحاظ نمایید.

مشکلات ورود به سامانه سناد

سامانه سناد نیز مانند دیگر سامانه های دانش آموزی مشکلات مخصوص به خود را دارد. در ادامه دو نمونه از مشکلات اصلی ورود به سامانه سناد را به همراه راه حل این مشکلات، بررسی می نماییم.

عدم ورود به سایت

یکی از این مشکلاتی که بسیار زیاد مطرح می گردد مربوط به عدم ورود معلمان به سامانه سناد می باشد که پس از وارد کردن کد مدرسه، کد ملی و رمز عبور و کلیک بر روی گزینه ورود، کد مدرسه حذف می شود و وارد سامانه نمی شود. برای حل این مشکل به جای مرورگر فایر فاکس از مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید.

فراموشی و تغییر رمز سناد

در هنگام فراموشی رمز عبور خود در سامانه دانش آموزی سناد، می توانید مراحل زیر را برای تغییر رمز عبور انجام دهید.

 • پس از ورود به سامانه سناد به آدرس snd.medu.ir از قسمت بخش مدارس، گزینه ورود به بخش مدارس را انتخاب نمایید.

مشکلات ورود به سامانه سناد

 • با وارد شدن به صفحه بعدی اطلاعات خواسته شده مانند کد مدرسه، کد ملی معلم و رمز عبور خود که از طریق سامانه سناد براش شما پیامک شده بود را وارد نمایید.
 • در صورتی که به هر دلیلی رمز عبور خود را فراموشی، در قسمتی که با رنگ قرمز علامت زده شده است، گزینه ای با متن فراموشی رمز عبور نمایش داده می شود.

مشکلات ورود به سامانه سناد

 • با کلیک بر روی این گزینه، صفحه زیر برای شما باز می شود. مطابق عکس اطلاعات خواسته شده را در سامانه وارد نمایید.

مشکلات ورود به سامانه سناد

 • پیامکی از سامانه سناد حاوی کد تایید برای شما ارسال خواهد شد. کد را در قسمت زیر وارد کرده و رمز جدید انتخابی خود را در هر دو قسمت تایپ نمایید. با کلیک بر روی گزینه ذخیره، رمز عبور شما تغییر پیدا خواهد کرد.

مشکلات ورود به سامانه سناد

تغيير شماره موبايل سناد

تغییر شماره موبایل در سامانه دانش آموزی سناد برای مدیران و معلمان بسیار حائز اهمیت می باشد زیرا در این سامانه در بسیاری از اوقات خطایی با مضمون “شماره موبایل تکراری می باشد” مشاهده می شود که با طی کردن چند مرحله می توانید این خطا را رفع کنید. در این مقاله به طور خلاصه مراحل تغییر شماره موبایل در سامانه سناد را مرور می کنیم و برای توضیحات تفضیلی می توانید مقاله تغيير شماره موبايل سناد متوسطه را مطالعه نمایید.

در ابتدا به سامانه سناد به آدرس snd.medu.ir وارد شوید و در بخش امور دفترداری، وارد منوی مدیریت کلاس ها شوید. سپس مشخصات خود را وارد کرده و منتظر دریافت پیامک از سامانه سناد باشید. با وارد کردن کد تایید ارسال شده، شماره تلفن شما در سامانه ثبت می گردد و اطلاعات کاربر قبلی به طور کل حذف می شود.

خطاهای سامانه سناد

در حال حاضر چندین خطا و مشکل در سامانه سناد وجود دارد که تا کنون راه حلی دقیقی برای آن ها ارائه نشده است و در دست بررسی هستند. در ادامه لیست این خطا ها را مشاهده می نمایید.

 1. امکان ثبت ارزشیابی در این سامانه وجود ندارد و در هنگام ثبت ارزشیابی با زدن دکمه تایید، خطا مشاهده می شود.
 2. اجازه تایید کارنامه برای بعضی از دانش آموزان وجود ندارد.
 3. امکان چاپ گروهی فرم ها و کارنامه ها در سناد وجود ندارد و برخی از مشخصات در سامانه نمایش داده نمی شوند.
 4. تصویر برخی دانش آموزان در سناد بارگذاری نمی شود.
 5. سناد تاکنون برنامه ای برای دانش آموزان اقلیت های مذهبی نداشته است و نمی توان نمره درس هدیه های آسمانی برای آن ها را وارد نمود.
 6. در هنگام تعریف معلم جدید، بعد از وارد کردن کد ملی معلم و کلیک روی گزینه ادامه، مشخصات معلم نمی آید و نمی توان معلم را در سناد ثبت نمود.
 7. در بخش مدیریت کلاس ها در سامانه با کلیک بر روی گزینه ادامه، پایه ها و کلاس ها نمایش داده نمی شوند تا معلم ها به دروس اختصاص داده شوند.

تمامی این خطاها در دست بررسی هستند و به زودی راه حل این مشکلات در این مقاله به روز خواهد شد.

پشتیبانی سامانه سناد

برای برقراری ارتباط با پشتیبانی سایت سناد می توانید به آدرس support.and.medu.ir مراجعه کنید. در بخش پرسش و پاسخ، سوالات پر تکرار کاربران به همراه پاسخ نوشته شده است. این بخش را مطالعه کنید و اگر مشکلات حل نشد، با ورود به قسمت پشتیبانی و وارد کردن نام کاربری و رمز عبور خود می توانید با کارشناسان سامانه سناد در ارتباط باشید.

پشتیبانی سامانه سناد

سوالات متداول

 1. سامانه سناد چیست؟
  سامانه دانش آموزی سناد یک پایگاه اطلاعاتی برای جمع آوری اطلاعات دانش آموزان در سراسر ایران می باشد که در آن امکاناتی نظیر ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان، ارزشیابی تحصیلی و ثبت نمرات و حتی درخواست هدایت تحصیلی نیز وجود دارد.
 2. سامانه سناد مخصوص چه کسانی است؟
  این سامانه برای مدیران و معلمان می باشد تا اطلاعات دانش آموزان را در آن دسته بندی کنند.
 3. در صورت فراموشی رمز سناد چه کار کنیم؟
  از طریق گزینه فراموشی رمز عبور، می توانید رمز خود را تغییر دهید.
 4. راه ارتباطی با سایت سناد چیست؟
  از طریق نشانی support.and.medu.ir می توانید با پشتیبانان این سامانه در ارتباط باشید.

پاسخ تمامی سوالات به تفضیل در مقاله آورده شده است. در صورت داشتن هرگونه سوال در ارتباط با سامانه سناد، می توانید با مشاوران ما تماس حاصل نمایید.

جهت مشاوره در زمینه مشکلات و خطاهای سامانه سناد – آدرس های جدید سامانه دانش آموزی

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
یک پاسخ برای “مشکلات و خطاهای سامانه سناد – آدرس های جدید سامانه دانش آموزی”
 1. وبسایتهایی که لیست کردید هیچکدوم کار نمی کنند!

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید