لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98

جهت مشاوره در زمینه لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

در سالهای قبل اگر داوطلبی در نوبت روزانه دانشگاه های دولتی قبول می شد ، اجازه شرکت مجدد در کنکور سال بعد را نداشتند ، ولی پیرو جدیدترین اخبار کنکور 98، لغو ممنوعیت ثبت نام داوطلبانی که دوبار در کنکور سراسری قبول شده اند برداشته شد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری بند «ج» دفترچه شماره 1- راهنمای ثبت نام کنکور و شرکت در کنکور سراسری دانشگاه ها و مؤسسات عالی سازمان سنجش آموزش کشور را غیر قانونی دانست و آن را باطل کرد.

مطابق بند ج دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام کنکور افرادی که دو نوبت در آزمون های ورودی رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز (دوره‌های روزانه) پذیرفته شده باشند، امکان ثبت نام مجدد در کنکور را ندارند. عبارت (پذیرفته شده باشند) به معنی (استفاده حتمی) داوطلب از بورسیه تحصیلی و حق آموزش رایگان نیست ، زیرا ممکن است فرد به هر دلیلی ، در نهایت از امکانات رایگان تحصیلی استفاده نکند و در صورت لزوم خسارت پرداخت کرده باشد، پس با این اوصاف هزینه ای صرف تحصیلش نشده است و باید اجازه ثبت نام مجدد در کنکور را داشته باشد.

دلیل لغو ممنوعیت ثبت نام کنکور دوبار قبول شده ها

دلیل لغو شکایت قانونی از بند ج دفترچه راهنمای کنکور است. شاکی دادخواست ابطال بند (ج) دفترچه شماره 1 راهنمای ثبت نام و شرکت در کنکور را ارائه داد و دانشگاه‌ها و موسسات عالی سازمان سنجش آموزش کشور را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که، اینکه گروهی به دلیل قبولی قبلی در دانشگاه روزانه، حق شرکت در این آزمون را ندارند  ،غیرقانونی است و این ممانعت اساس حقوقی ندارد و بند مذکور خلاف قانون اساسی کشور است. همانطور که گفته شد، فرد به هر دلیلی ممکن است ، در نهایت از امکانات رایگان تحصیلی استفاده نکند، پس هزینه ای صرف تحصیلش نشده است ، پس باید اجازه ثبت نام مجدد در کنکور را داشته باشد.

با توجه به شکایت مذکور به هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در شهریور 97 با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت نموده اند:

متن رأی هیات عمومی مبنی بر لغو ممنوعیت ثبت ‌نام دوبار قبول ‌شده ‌ها در کنکور 98

به صراحت الفاظ سطر اول مصوبه مورخ ۱۳۶۲/۱۲/۶ ستاد انقلاب فرهنگی (شورای عالی انقلاب فرهنگی فعلی) ممنوعیت شرکت داوطلبانی که دو بار سابقه قبولی در آزمون را دارند برای شرکت مجدد در آزمون، محدود به داوطلبان سراسری سال ۱۳۶۴ ـ۱۳۶۳ بوده و نهایتاً به شرح ذیل بند ۴ به سال تحصیلی ۱۳۶۳ ـ۱۳۶۲ نیز تسری داده شده است. نظر به اینکه با این اوصاف و قید زمانی موصوف، مصوبه در سال‌های تحصیلی بعد حاکمیت و نظارت نداشته است، بنابراین بند (ج) دفترچه آزمون سال تحصیلی ۱۳۹۶ از این جهت که متضمن محدودیت در حق به تحصیل می‌باشد و نیاز به حکم قانونگذار دارد خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص می‌شود و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۸۸ و ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

جهت مشاوره در زمینه لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید