تراز در کارنامه کنکور

,

جهت مشاوره در زمینه تراز در کارنامه کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تراز کنکور چیست ؟ در اغلب سایت ها در رابطه با اهمیت تراز توضیح داده شده ولی آیا می دانید این تراز که همه بر روی اهمیتش تاکید دارند چیست و چطور محاسبه می شود؟ ما در این مقاله توضیحات واضح و ساده ای برای شرح این موضوع به حضورتان اعلام خواهیم کرد که برای داوطلبان تمام گروه های آموزشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان مناسب می باشد.

تراز کنکور چیست ؟

در پاسخ به این سوال که تراز کنکور چیست باید بگوییم که مفهوم تراز بسیار ساده می باشد، دلیل اهمیت آن از این بابت می باشد که برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه بندی کنیم از تراز استفاده می شود. به بررسی مفهوم تراز می پردازیم، به طور مثال فرض نمایید که نمره ای که در آزمون کسب نموده اید 16 می باشد و شما در اولین جایگاه قرار می گیرید ولی فردای همان روز در آزمون همان درس شرکت می نمایید و همان نمره 16 را کسب می کنید ولی این بار در جایگاه آخر خواهید بود در این مثال یک دلیل باعث ایجاد این تغییر شده و آن میزان سخت و آسان بودن آزمون است و امکان کسب نمره بالا و یا پایین توسط کل شرکت کنندگان در آزمون می باشد.

مسئله دیگر ضریب دروس می باشد و قطعا ضریب دروس اختصاصی بیشتر از ضریب دروس عمومی می باشد. هدف از تراز، یکسان سازی ارزش نمره می باشد و نسبت به همه سوالات سنجیده خواهید شد و این باعث میشود که در تراز بندی تک تک سئولات اهمیت پیدا کند و در رتبه نهایی کنکور تاثیر بسیاری داشته باشد مثلا اگر تعداد افراد کمتری به یکی از سوالات کنکور کمتر پاسخ صحیح دهند ارزش آن سئوال بالا خواهد رفت. در کنکور سراسری به جهت اینکه تراز دقیق تر محاسبه گردد تک تک سوالات بررسی خواهد شد و سوالی که افراد کمتری جواب داده اند، تراز بالاتری برای کسی که پاسخ داده ایجاد می کند.

برای درک بهتر این موضوع که تراز کنکور چیست یک مثال ساده می زنیم. فرض کنید که شما و دوستانتان در یک آزمون شرکت می کنید؛ و شما با 70 درصد پاسخگویی رتبه  یک را کسب می کنید و بار دیگر یک آزمون دیگر برگزار می شود که شما با 70 درصد پاسخگویی رتبه آخر را کسب نموده اید. حال درصد شما در هر دو حالت یکسان خواهد بود، اما ترازی که در حالت اول کسب کرده اید بسیار بیشتر از ترازی است که در حالت دوم کسب نموده اید و در واقع هر چه سوالاتی را که افراد بیشتری جواب نمی دهند شما پاسخ دهید می توانید تراز بهتری را کسب نمایید و آن سوال ارزش بیشتری خواهد داشت.

تراز در کنکور سراسری

تراز در کنکور سراسری وضعیت پاسخگویی شما به سوالات را نسبت به سایر شرکت کنندگان نشان می دهد و می تواند معیار سنجش مناسبی برای انتخاب رشته و تخمین رتبه باشد چرا که تراز در کنکور سال های مختلف میان شرکت کنند گان ثابت است. بطور مثال اگر فردی با تراز 6000 در رشته پزشکی قبول شد شما نیز اگر امسال همان تراز را کسب نمایید در رشته پزشکی قبول خواهید شد.

در کارنامه هر فرد تراز روبروی درصد هر درس است و به رتبه هر منطقه نیز یک تراز کل اختصاص داده می شود یعنی برای هر رتبه و نمره یک تراز نیز وجود دارد. هرچه تراز فرد بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای قبولی در کد رشته های مرتبط وجود دارد.

یک مثال ساده تر برای این موضوع این است که فرض کنید فردی در درس ریاضی در امتحانات هماهنگ سوم دبیرستان نمره 12 را کسب نموده است و در کنکور سراسری 50 درصد از درس ریاضی جواب داده آیا ارزشه نمره 10 و 50 درصد درس ریاضی در کنکور، قطعا برابر نیست تراز دقیقا این تفاوت را نشان می دهد و میزان بهتر بودن هر داوطلب را نسبت به سایر افراد می سنجد. و ارزش گذاری سوالات کنکور را انجام می دهد.

بصورت آماری، بین درصد صفر تا صد، تراز بین 3500 تا 8000 تغییر میکند و تعریف عددی تراز در سازمان سنجش از صفر الی 10000 است شما باید به آنالیز رتبه و تراز در هر منطقه احتمال قبولی خود را در رشته ها و دانشگاه های مختلف بررسی نمایید.

نحوه محاسبه تراز

نحوه محاسبه تراز بسیار ساده می باشد. پس از مطالعه این مقاله با کمک دو فرمول ساده می توانید تراز خود را محاسبه کنید. برای حساب کردن تراز در کنکور، ابتدا باید نحوه محاسبه نمره خام را بدانید. نمره خام شما به صورت درصد بیان می ‌شود. جواب های اشتباه در کنکور نمره منفی دارند بنابراین، نمره خام ممکن است منفی باشد. بالاترین نمره خام 100 و کمترین نمره خام -33/33 درصد می باشد که مربوط به داوطلبی می شود که به تمام سؤالات پاسخ اشتباه داده باشد.

فرمول محاسبه نمره خام به شکل زیر است:

تراز کنکور چگونه محاسبه می شود

پس از محاسبه نمره خام می توانید تراز خود را از طریق فرمول زیر به دست بیاورید.

تراز کنکور چگونه محاسبه می شود

جمع بندی

در این مقاله در رابطه با این که تراز در کنکور چیست صحبت کردیم. همچنین با کمک دو فرمول بییار ساده، نحوه محاسبه تراز را آموزش دادیم. در صورتی که هرگونه سوال در این رابطه یا در ارتباط با انتخاب رشته کنکور سراسری دارید، می توانید از کارشناسان انتخاب رشته مجموعه صدای مشاوران کمک بگیرید.

جهت مشاوره در زمینه تراز در کارنامه کنکور

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید