تماس با برترین مشاوران کشور

تماس از تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۴

,

تراز در کارنامه کنکور

جهت مشاوره در زمینه تراز در کارنامه کنکور

شماره تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور ۱۶۱۴_۹۰۷_۹۰۹

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

تراز کنکور چیست؟ در اغلب سایت ها در رابطه با اهمیت تراز توضیح داده شده ولی آیا می دانید این تراز که همه بر روی اهمیتش تاکید دارند چیست و چطور محاسبه می شود؟ ما در این مقاله توضیحات واضح و ساده ای برای شرح این موضوع به حضورتان اعلام خواهیم کرد که برای داوطلبان تمام گروه های آموزشی تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و زبان مناسب می باشد.

تراز کنکور چیست؟

مفهوم تراز بسیار ساده می باشد، دلیل اهمیت آن از این بابت می باشد که برای اینکه افراد یک آزمون را رتبه بندی کنیم از تراز استفاده می شود. به بررسی مفهوم تراز می پردازید به طور مثال فرض نمایید که نمره ای که در آزمون کسب نموده اید 16 می باشد و شما در اولین جایگاه قرار می گیرید ولی فردای همان روز در آزمون همان درس شرکت می نمایید و همان نمره 16 را کسب می کنید ولی این بار در جایگاه آخر خواهید بود در این مثال یک دلیل باعث ایجاد این تغییر شده و آن میزان سخت و آسان بودن آزمون است و امکان کسب نمره بالا و یا پایین توسط کل شرکت کنندگان در آزمون می باشد.

مسئله دیگر ضریب دروس می باشد و قطعا ضریب دروس اختصاصی بیشتر از ضریب دروس عمومی می باشد. هدف از تراز بالانس نمودن و یا در واقع همان نرمال و یکسان سازی ارزش نمره می باشد و نسبت به همه سئوالات سنجیده خواهید شد و این باعث میشود که در تراز بندی تک تک سئولات اهمیت پیدا کند و در رتبه نهایی کنکور تاثیر بسیاری داشته باشد مثلا اگر تعداد افراد کمتری به یکی از سوالات کنکور کمتر پاسخ صحیح دهند ارزش آن سئوال بالا خواهد رفت. در کنکور سراسری به جهت اینکه تراز دقیق تر محاسبه گردد تک تک سوالات بررسی خواهد شد و سوالی که افراد کمتری جواب داده اند، تراز بالاتری برای کسی که پاسخ داده ایجاد می کند.

برای درک بهتر این موضوع یک مثال ساده می زنیم. فرض کنید که شما و دوستانتان در یک آزمون شرکت می کنید؛ و شما با 70 درصد پاسخگویی رتبه  یک را کسب می کنید و بار دیگر یک آزمون دیگر برگزار می شود که شما با 70 درصد پاسخگویی رتبه آخر را کسب نموده اید. حال درصد شما در هر دو حالت یکسان خواهد بود، اما ترازی که در حالت اول کسب کرده اید بسیار بیشتر از ترازی است که در حالت دوم کسب نموده اید و در واقع هر چه سوالاتی را که افراد بیشتری جواب نمی دهند شما پاسخ دهید می توانید تراز بهتری را کسب نمایید و آن سوال ارزش بیشتری خواهد داشت.

یک مثال ساده تر برای این موضوع این است که فرض کنید فردی در درس ریاضی در امتحانات هماهنگ سوم دبیرستان نمره 12 را کسب نموده است و در کنکور سراسری 50 درصد از درس ریاضی جواب داده آیا ارزشه نمره 10 و 50 درصد درس ریاضی در کنکور، قطعا برابر نیست تراز دقیقا این تفاوت را نشان می دهد و میزان بهتر بودن هر داوطلب را نسبت به سایر افراد می سنجد. و ارزش گذاری سوالات کنکور را انجام می دهد.

تراز در کنکور وضیعت پاسخگویی شما به سوالات را نسبت به سایر شرکت کنندگان نشان می دهد و می تواند معیار سنجش مناسبی برای انتخاب رشته و تخمین رتبه باشد چرا که تراز در کنکور سال های مختلف میان شرکت کنند گان ثابت است. بطور مثال اگر فردی با تراز 6000 در رشته پزشکی قبول شد شما نیز اگر امسال همان تراز را کسب نمایید در رشته پزشکی قبول خواهید شد.

در کارنامه هر فرد تراز روبروی درصد هر درس است و به رتبه هر منطقه نیز یک تراز کل اختصاص داده می شودیعنی برای هر رتبه و نمره یک تراز نیز وجود دارد. هرچه تراز فرد بیشتر باشد، احتمال بیشتری برای قبولی در کد رشته های مرتبط وجود دارد.

بصورت آماری، بین درصد صفر تا صد، تراز بین 3500 تا 8000 تغییر میکند و تعریف عددی تراز در سازمان سنجش از صفر الی 10000 است شما باید به آنالیز رتبه و تراز در هر منطقه احتمال قبولی خود را در رشته ها و دانشگاه های مختلف بررسی نمایید.

داوطلبان گرامی می توانند برای رفع هرگونه ابهام در رابطه با محاسبه تراز کنکور، با کارشناسان صدای مشاوران تماس حاصل فرمایند.

جهت مشاوره در زمینه تراز در کارنامه کنکور

شماره تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور ۱۶۱۴_۹۰۷_۹۰۹

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

نحوه پذیرش داوطلبان آزاد در دانشگاه فرهنگیان

ملاک تعیین بومی بودن داوطلبان برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

دانشگاه فرهنگیان هر ساله برای پذیرش دانشجویان خود بومی بودن داوطلبان را مدنظر قرار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =