فراگیر پیام نور چیست و چگونه ثبت نام می شود

سقف انتخاب واحد دانشگاه پیام نور

جهت مشاوره در زمینه فراگیر پیام نور چیست و چگونه ثبت نام می شود

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

فراگیر پیام نور چیست و چگونه ثبت نام می شود. اگر می خواهید پاسخ این سوال را بدانید، این مقاله را به دقت مطالعه کنید. 

فراگیر پیام نور چیست و چگونه ثبت نام می شود

ثبت نام پذیرش بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه پیام نور به صورت اینترنتی و از طریق سازمان سنجش صورت می‌گیرد. توصیه می‌شود کلیه کسانی که در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت می‌کنند این گزارش را از دست ندهند.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،  ثبت نام پذیرش بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصیلی) دانشگاه پیام نور به صورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org صورت می‌گیرد. کلیه کسانی که در کنکور سراسری سال ۹۸ شرکت می‌کنند می‌توانند نسبت به انتخاب واحد رشته‌های بدون آزمون پیام نور و در صورت مجاز شدن رشته‌های با آزمون پیام نور را نیز انتخاب رشته کنند. مهلت ثبت نام در رشته‌های بدون آزمون (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی) از ۲۰ اسفندماه سال ۹۷ تا ۶ شهریورماه سال ۹۸ است.

البته لازم به ذکر است این دسته از دواطلبان باید کارت اعتباری علاقه مندی به رشته‌های دانشگاه پیام نور را از طریق سایت سازمان سنجش پیش از این خریداری می‌کردند و یا اینکه اکنون نسبت به خرید آن اقدام کنند. کلیه کسانی که در کنکور سراسری شرکت نکرده اند اکنون می‌توانند نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته پذیرش رشته‌های بدون کنکور دانشگاه پیام نور (پذیرش براساس سوابق تحصیلی) اقدام کنند. در ادامه به ۲۲ سوال متدوال داوطلبان گرامی اشاره میکنیم.

پیام نور
سایت دانشگاه پیام نور بهترین منبع برای دریافت اطلاعات تحصیل بدون کنکور در این مجموعه آموزشی بزرگ کشور است

من دانش اموخته رشته کارشناسی داخل کشور هستم. میتوانم در دوره‌های کارشناسی یا کارشناسی ارشد بدون آزمون پیام نور شرکت کنم؟

بله

آیا دانش آموختگان مقطع کارشناسی خارج از کشور میتوانند در دوره‌های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه پیام نور شرکت کنند؟

بله. در صورتی که مدرک کارشناسی شما توسط اداره کل دانش آموختگان خارج از کشور وزارت علوم و تحقیقات، ارزشیابی و معادلسازی شده باشد.

آیا مدارک دانش اموختگی دانشجویان رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه پیام نور برای ادامه تحصیل در داخل کشور اعتبار دارد؟

بله. هم در داخل و هم در خارج از کشور می‌توانید بر اساس مدارک دانش اموختگی رشته‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه پیام نور، ادامه تحصیل دهید.

من دانش آموخته رشته کارشناسی مهندسی مکانیک هستم. آیا میتوانیم در رشته کارشناسی صنایع بدون آزمون پیام نور تحصیل کنم؟

بله. باید دروس ترم اول رشته مورد نظر را امتحان داده و حداقل نمره اعلامی را کسب کنید.

من دانش اموخته رشته کارشناسی مهندسی عمران هستم. آیا میتوانم در رشته کارشناسی ارشد مدیریت بدون آزمون پیام نور تحصیل کنم؟

بله. باید دروس ترم اول رشته مورد نظر را امتحان داده و حداقل نمره اعلامی را کسب کنید.

من دانش اموخته رشته‌های فنی و مهندسی هستم. آیا میتوانم رشته کارشناسی ارشد بدون آزمون روانشناسی پیام نور ثبت نام کنم؟

بله و می‌بایست تعدادی واحد پیش نیاز به صلاحدید گروه مربوطه در واحد دانشگاهی که انتخاب میکنید بگذرانید.

من دانش آموخته رشته مهندسی پتروشیمی هستم. آیا میتوانم در کارشناسی ارشد پیام نور در رشته روانشناسی ورزشی شرکت کنم؟

بله. باید دروس ترم اول رشته مورد نظر را امتحان داده و حداقل نمره اعلامی را کسب کنید. اما به این موضوع دقت کنید که اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا داشته باشید، فقط در رشته روانشناسی و گرایش‌های مربوطه اجازه تحصیل دارید نه مهندسی شیمی و گرایش‌های آن.

برای پذیرش در رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور دانشگاه پیام نور چه شرایطی نیاز است؟

علاوه بر شرایط عمومی، بومی بودن دانشجو نیز اهمیت دارد.

آیا برای ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور، می‌بایست در کنکور سراسری ثبت نام کنم؟

بله. شما میتوانید با مراجعه به سایت سازمان سنجش نسبت به ثبت نام اقدام کنید.

آیا باید مدارک ثبت نام به دانشگاه پیام نور ارسال شود؟

خیر. کلیه فرآیند ثبت نام، اینترنتی خواهد بود و نیازی به ارسال مدارک یا تحویل حضوری مدارک به مرکز سنجش دانشگاه پیام نور نیست.

چه تعداد رشته برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور در دسترس است؟

ورودی‌های مهر ماه می‌بایست در اواخر مرداد هر سال، با مراجه به سایت سازمان سنجش و مشاهده لیست رشته‌های بدون کنکور پیام نور، حداکثر ۱۵۰ کد رشته محل را انتخاب کنند.

ورودی‌های بهمن ماه نیز می‌بایست از اواخر آبان تا اواخر آذر هر سال نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

آیا ثبت نام بدون آزمون دانشگاه پیام نور، فرصت تکمیل ظرفیت هم دارد؟

بله. کلیه داوطلبانی که ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه پیام نور دارند می‌توانند از فرصت تکمیل ظرفیت استفاده کنند. برای ورودی مهر ماه، از اواخر مهر تا اواخر آبان هر سال این فرصت در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد تا نسبت به انتخاب‌های خود تجدید نظر کرده و رشته‌های مختلف با اولویت‌های گوناگون را انتخاب کنند. هر سال، شرایط تکمیل ظرفیت متفاوت است و برای اطلاعات بیشتر به سایت دانشگاه پیام نور مراجعه کنید.

آیا شهریه رشته‌های بدون آزمون دانشگاه پیام نور با رشته‌های با آزمون تفاوتی دارد؟

تفاوتی بین شهریه دوره‌های سراسری، فراگیر و بدون آزمون دانشگاه پیام نور وجود ندارد.

شرایط ثبت نام دوره‌های بدون آزمون کارشناسی دانشگاه پیام نور چیست؟

دارا بودن مدرک دیپلم ۴ ساله نظام قدیم
دارا بودن مدرک پیش دانشگاهی
اگر مدرک کاردانی داشته باشید، امکان ثبت نام در رشته‌های بدون کنکور دانشگاه پیام نور را خواهید داشت.
چه رشته‌های کارشناسی در دانشگاه پیام نور بدون آزمون است؟

کارشناسی مدیریت بازرگانی کارشناسی مدیریت جهانگردی کارشناسی مدیریت دولتی کارشناسی مهندسی برق کارشناسی مهندسی پلیمر کارشناسی مهندسی خودرو کارشناسی مهندسی راه آهن کارشناسی مهندسی شیمی کارشناسی مهندسی عمران کارشناسی مهندسی مکانیک کارشناسی مهندسی مواد و متالوژی کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه کارشناسی ریاضیات و کاربرد‌ها کارشناسی مهندسی صنایع کارشناسی مهندسی کامپیوتر کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی کارشناسی پژوهشگری اجتماعی کارشناسی علوم و مهندسی آب کارشناسی علوم قرآن و حدیث کارشناسی ادان و عرفان کارشناسی جغرافیا کارشناسی حقوق کارشناسی علوم تربیتی کارشناسی علوم سیاسی کارشناسی شیمی محض کارشناسی علوم کامپیوتر کارشناسی حسابداری کارشناسی فیزیک کارشناسی روانشناسی کارشناسی علوم ورزشی کارشناسی روابط عمومی کارشناسی روزنامه نگاری کارشناسی زبان و ادبیات فارسی کارشناسی زبان و ادبیات عربی کارشناسی تعاون و رفاه اجتماعی کارشناسی فلسفه و کلام اسلامی کارشناسی تاریخ و تمدن ملل اسلامی کارشناسی ترویج و آموزش کشاورزی کارشناسی زیست شناسی کارشناسی زیست شناسی گیاهی کارشناسی علوم و مهندسی صنایع غذایی کارشناسی مرمت و احیای بنا‌های تاریخی کارشناسی زمین شناسی کارشناسی مهندسی شیلات کارشناسی مهندسی علوم دامی کارشناسی حسابداری کارشناسی ارتباط تصویری کارشناسی صنایع دستی کارشناسی عکاسی کارشناسی فرش کارشناسی نقاشی کارشناسی هنر اسلامی کارشناسی هنر‌های صناعی کارشناسی کتابت و نگارگری کارشناسی طراحی پارچه کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی.


بیشتر بخوانید: سرانجام طرح حذف کنکور در سال ۹۸ به کجا خواهد رسید؟


آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور به چه صورت انجام می‌شود؟

تفاوت آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با دیگر آزمون‌ها در این است که دانشجویان برای شرکت در این آزمون، دروس ترم اول مقطع کارشناسی ارشد را به عنوان منابع آزمون مطالعه میکنند و سپس در آزمون شرکت کرده و در صورت اخذ نمره مورد نظر (معدل کل ۱۴)، به عنوان دانشجوی ارشد پذیرفته شده و سپس واحد‌های گذرانده به عنوان واحد‌های ترم اول قبول می‌شود.

شرایط عمومی ثبت نام و پذیرش دوره‌های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه پیام نور چیست؟

علاقمندان به تحصیل در دوره‌های فراگیر در صورت داشتن شرایط زیر، میتوانند به عنوان داوطلب مقطع کارشناسی ارشد در یک کـد رشـته امتحـانی ثبت نام و حداکثر در ۲۰ کدرشته محل از دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه پیام نور متقاضی ادامه تحصیل شوند. نحوه ثبت نام به صورت اینترنتی که با پرداخت مبلغ اعلامی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود، که البته این مبلغ ممکن است مقداری افزایش یابد. داوطلبان باید گروه آزمایشی خود را مشخص کنند.

اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان تصریح شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
نداشتن عناد با نظام جمهوری اسلامی ایران. توضیح: مصادیق عناد شامل: مبارزه مسلحانه با نظام جمهوری اسلامی ایران. داشتن وابستگی تشکیلاتی به گروهک‌های محارب. پرداخت کمک مالی به گروهک‌های محارب، هواداری تشکیلاتی و یا عضویت در گروهک‌های مزبور آنها. تبلیغ ماتریالیسم و ادیان ساختگی.
عدم احراز فساد اخلاقی. توضیح: مصادیق فساد اخلاقی شامل: اعتیاد به مواد مخدر و اشتهار به فحشا است. تذکر: احراز شرایط عمومی داوطلبان درصورت نیاز با استعلام از مراجع ذیصلاح قانونی است.
برخورداری از توانایی جسمی متناسب با رشته انتخابی
مدارک تحصیلی مورد پذیرش برای ثبت نام در آزمون دارندگان مدارک کارشناسی پیوسته و یا ناپیوسته رسمی و بالاتر مورد تأیید وزارت و یا دانشجویان سال آخر دوره کارشناسی (به شرط فارغ التحصیلی تا تاریخ ۳۰ بهمن ۹۷) میتوانند بدون توجه به نوع رشته تحصیلی کارشناسی خویش در یک رشته گرایش از رشته‌های امتحانی ثبت نام نمایند.
من ترم آخر دوره کارشناسی هستم. آما می‌توانم در رشته‌های کارشناسی ارشد بدون آزمون دانشگاه پیام نور شرکت کنم؟

توجه داشته باشید، داوطلبان ترم آخر دوره کارشناسی در صورت پذیرفته شدن در آزمون دوره دانش پذیری هنگام ثبت نام بایدگواهی دانش آموختگی خود را ارائه کند. اینگونه داوطلبان بایـد فرم مخصوص معدل مبنی بر تعداد واحد و معدل واحد‌های گذرانده را تا تاریخ ۳۱ شهریور هر سال، تکمیل و نزد خـود نگه دارند تا در زمان مقتضی به مرکز محل تحصیل ارائه نمایند.

آیا سوابق تحصیل در پذیرش دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور تاثیر دارد؟

خیر. هیچ تاثیری ندارد.

آیا معدل پایین تاثیری در پذیرش دانشجویان در آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور دارد؟

خیر. هیچ تاثیری ندارد. پذیرش داوطلبان صرفا بر اساس میزان ظرفیت خواهد بود و داشتن معدل پایین دلیل بر عدم پذیرش دانشجویان نخواهد بود.

ظرفیت پذیرش رشته‌های کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور به چه صورت است؟

ظرفیت پذیرش داوطلبان در هر کد رشته محل آموزش و پژوهش محور ۲۰ نفر و ظرفیت پذیرش داوطلبان برای کد رشته محل‌های الکترونیکی ۴۰ نفر خواهد بود که پذیرش داوطلبان خانم و آقا در هر یک از کد رشته محل‌های ذکر شده به صورت رقابتی خواهد بود.

مزیت تحصیل دانشجویان ارشد فراگیر نسبت به ارشد سراسری پیام نور چیست؟

با توجه به تغییرات اخیر در نحوه پذیرش و فارغ انتحصیلی دانشجویان فراگیر صورت گرفته مزیت‌های محسوسی نسبت به دانشجویان سراسری به شرح ذیل پیدا کرده اند.

یکسان سازی مدارک: عنوان فراگیر از روی مدارک حذف شده است و مانند دانشجویان سراسری مدرک یکسان پیام نور دریافت می‌کنند (از سال ۸۶ به بعد مدارک یکسان شد)
یکسان سازی شهریه‌ها: شهریه دانشجویان فراگیر از اول سال تحصیلی جدید با دانشجویان سراسری یکسان شده است (سال‌های قبل شهریه دانشجویان فراگیر بیشتر بوده)
یکسان بودن کلاس‌های درسی: دانشجویان فراگیر در برخی از دروس با دانشجویان سراسری بر سر یک کلاس می‌نشینند. شروع تحصیل از ترم دوم: دانشجویان فراگیر از ترم دوم تحصیلی دانشجو شده و به تحصیل در مقطع ارشد مشغول خواهند شد.
هزینه کمتر نسبت به سراسری:، چون دانشجویان فراگیر شهریه کمتری در ترم اولشان (منظور دانشپذیری که شهریه آن نصف است) می‌پردازند به نسبت، هزینه کمتری در طول تحصیلشان می‌پردازند (منظور هزینه استاندارد می‌باشد).

جهت مشاوره در زمینه فراگیر پیام نور چیست و چگونه ثبت نام می شود

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید