شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان اراک

جهت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک شما می بایست شرایط عمومی و اختصاصی لازم برای تصدی پست معلمی را داشته باشید. داوطلبین پس از آنکه در کنکور سراسری تراز لازم را برای حضور در دانشگاه فرهنگیان کسب نمودند، مصاحبه حضوری پیش از ثبت نام در این دانشگاه دعوت شده و در صورت موفقیت، می تواند ثبت نام خود را در این دانشگاه تکمیل نمایند.

 دانشگاه فرهنگیان همان مراکز تربیت معلم سابق هستند که در سال ۹۰ با تجمیع آنها، مجموعه آموزشی با نام دانشگاه فرهنگیان به وجود آمد که هم اکنون در سراسر کشور دارای نزدیک به ۱۰۰ واحد دانشگاهی می باشد. دانشگاه های فرهنگیان متولی پرورش و تربیت معلمین آینده‌ی کشور می باشند. به همین جهت افرادی که در این دانشگاه به صورت نیمه متمرکز یا دو مرحله ای پذیرش می‌شوند، از همان ابتدا به استخدام آموزش و پرورش درآمد و حقوق دانشجومعلمی را دریافت می نمایند.

همچنین دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک که مخصوص دانشجویان آقا می باشد، هر ساله در پاسخ به نیاز اداره آموزش و پرورش استان اراک، در رشته های مختلف اقدام به جذب دانشجویان می‌آمد. در ادامه این مقاله داوطلبین می توانند تمامی مراحل پیش رو تا ثبت نام نهایی در دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک را مشاهده نمایند.

داوطلبین گرامی می توانند هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب با تلفن های تماس گرفته و اطلاعات لازم در خصوص شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان اراک را از مشاورین سایت صدای مشاوران اخذ نمایند.

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان اراک

 معرفی دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک

 دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک یک مرکز آموزشی برای تربیت معلمان و زمینه سازی برای حضور آنها در مدارس می باشد. شهر اراک دارای دو مرکز دانشگاه فرهنگیان با نامهای مرکز شهید باهنر(آقایان) و مرکز زینب کبری(خانم ها) بوده و مرکز شهید باهنر در واقع در شهرک قائم اراک واقع شده است. برای یکی از شهرهای بزرگ ایران می باشند که در زمره کلانشهرهای کشور دسته‌بندی شده و مرکز استان مرکزی می باشد. اراک پانزدهمین شهر پرجمعیت ایران و دارای نزدیک به ۶۰۰ هزار نفر جمعیت می باشد.
همچنین دانش آموزان مدارس اراک در حدود ۱۰۰ هزار نفر بوده که تامین نیروی انسانی آموزش دهنده به این دانش آموزان بر عهده این دو مرکز در شهر اراک می باشد.

 البته شهر اراک دارای مراکز مختلف آموزشی شامل دانشگاه های سراسری، دانشگاه های علوم پزشکی، دانشگاه آزاد و دانشگاه های فنی و حرفه ای  و پیام نور نیز می باشد. بر اساس گفته های رئیس دانشگاه فرهنگیان اراک در حدود هزار دانشجوی پسر در پردیس شهید باهنر اراک مشغول تحصیل هستند. مرکز شهید باهنر اراک دارای امکانات رفاهی مناسبی از جمله خوابگاه، اینترنت wifi، نمازخانه، سالن های ورزشی چند منظوره و سلف سرویس بوده که نیازهای اساسی دانشجویان را برای حضور در دوره های تمام وقت آموزشی این دانشگاه فراهم می نماید.

رشته های دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک شامل دبیری شیمی، مشاوره، فعالیتهای پرورشی، دبیری زیست‌شناسی، دبیری تاریخ، دبیری جغرافیا، دبیری الهیات و معارف اسلامی، آموزش زبان و ادبیات فارسی، تربیت دبیر زبان انگلیسی، دبیری فیزیک، دبیری علوم اجتماعی، آموزش تربیت بدنی گرایش عمومی ودوره متوسطه، ارتباط تصویری، دبیری زبان و ادبیات عرب، دبیری ریاضی و علوم تربیتی با دوگرایش آموزش ابتدایی و آموزش کودکان استثنایی می باشد.

مزایای دانشگاه فرهنگیان

 1. دانشجویان از همان ابتدای پذیرش در دانشگاه استخدام دولتی می شوند.
 2. دانشجو از همان ابتدای شروع و ثبت نام در دانشگاه (در دوره ۴ ساله دانشجویی) حقوق ثابت می‌گیرد.
 3. ۴ ساله مدت تحصیل در دانشگاه در سنوات خدمتی آن‌ها محاسبه می‌شود به این صورت که این ۴ سال جز سابقه کار آن‌ها محسوب می‌شود.
 4. دانشجو معلمان از ترم ۴ شروع به تدریس در مدارس به صورت کاروزی می‌کنند.
 5. دانشجویان پسر قبول شده در دانشگاه فرهنگیان خدمت سربازی ندارند و فقط باید دوره آموزشی را بگذرانند.
 6. دانشجویان همچنین از بیمه بازنشستگی و سلامت نیز برخوردار می‌شوند.

ثبت نام دانشگاه فرهنگیان شهید باهنر اراک

همانطور که ذکر شد برای ثبت نام دانشگاه فرهنگیان شهید باهنر اراک داوطلبین می بایست در کنکور سراسری شرکت نموده و  انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان را برای این دانشگاه انجام دهند. پس از پذیرفته شدن در مصاحبه حضوری شما می توانید در این دانشگاه مشغول به تحصیل شوید.

داوطلبان می بایست پیش از تصمیم برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر، از دارا بود شرایط عمومی و اختصاصی ثبت نام در این دانشگاه کسب اطمینان نمایید.

محوطه دانشگاه

شرایط عمومی ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

شرایط ورود به دانشگاه فرهنگیان اراک به صورت عمومی شامل موارد زیر است.

 • تابعیت جمهوری اسلامی ایران
 • اعتقاد بـه دیـن اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 • التزام عملی به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.
 • داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله.
 • عدم سابقه محکومیت جزایی یا کیفری.
 • عدم اعتیاد بـه مواد مخدر، دخانیات و الکل و هر نوع مواد اعتیادآور.
 • دارا بودن گواهینامه پایان دوره پیش‌ دانشگاهی داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا متوسطه دوم نظام آموزشی جدید.

شرایط اختصاصی ثبت نام دانشگاه فرهنگیان

شرایط اختصاصی ورود به دانشگاه فرهنگیان برای داوطلبین شامل موارد زیر می باشد. لازم است داوطلبان در صورت دارا بودن همه این شرایط اقدام به انتخاب رشته نمایند.

 1. کسب حداقل تراز 6500 و بالاتر در کنکور سراسری جهت مجاز شدن برای انتخاب رشته.
  برای اطلاع از رتبه و تراز لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان لینک زیر ا مشاهده فرمایید.
  رتبه و تراز لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان
 2. نداشتن هیچ گونه رابطه استخدامی یا تعهد خدمت “دائم یا موقت” به نهادها و سازمان‌های دولتی و غیردولتی از آغاز تا پایان دوره تحصیل در دانشگاه
 3. در پذیرش سال 99 دانشگاه فرهنگیان، شرط معدل برداشته شده و داوطلبان با داشتن هر معدلی می توانند در این دانشگاه مورد پذیرش قرار بگیرند.
 4. طبق ماده 42 و 43 قانون مدیریت خدمات کشوری، داشتن حداکثر سن 22 سال تمام در ابتدای ورود به دانشگاه فرهنگیان اراک الزامی است.
 • محاسبه سن داوطلبین بر اساس مندرجات اصـل شناسنامه‌ای است که با توجه به آن در کنکور سراسری ثبت ‌نام می‌کنند، بنابراین تغییراتی که پس از ثبـت‌ نام در آزمون، در مدارک هویتی، به ویژه تاریخ تولد داوطلب به وجود آمده باشد دارای اعتبار نیست و در صورت پذیرفته‌ شدن در آزمون در هر مرحله‌ای، قبولی وی ملغی خواهد شد.
 • انجام خدمت سربازی یا سوابق کاری و موارد دیگر تحت هیچ شرایطی به سقف سنی داوطلب برای کنکور سراسری افزوده نمی‌شود.
 • حداکثر سن ورود به دانشگاه فرهنگیان و شهید باهنر تحت هیچ شرایطی تغییـر نخواهد داشت.

سایت اینترنتی دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر به نشانی markazi.cfu.ac.ir در دسترس داوطلبان می باشد. شما می توانید تمامی اطلاعیه های مربوط به دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر را در این پایگاه اینترنتی مشاهده نمایید.

کلاس درس دانشگاه فرهنگیان اراک

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان اراک

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر مهمترین کار پس از آزمون سراسری برای ورود به این مجموعه می باشد. همانطور که ذکر شد و دانشگاه فرهنگیان برای تامین کادر انسانی خود از طریق کنکور سراسری اقدام به جذب دانشجویان می کند.  انتخاب رشته کنکور سراسری معمولا اواخر مرداد ماه انجام شده و داوطلبان می بایست اقدام به انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان نمایند.
لازم است داوطلبانی که میخواهند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شوند  این دانشگاه و رشته مورد نظر را در انتخاب اول خود قرار داده زیرا اگر در انتخاب های بعدی باشند و داوطلب در رشته های اولیه  قبول شود ، دیگر به مصاحبه جهت ورود به دانشگاه فرهنگیان دعوت نخواهد شد.

بومی بودن داوطلبان دانشگاه فرهنگیان

بـومی بـودن داوطلبان در اراک یا تحت شرایط خاصی استان های همجوار برای پذیرش در این دانشگاه ضروری است.
ملاک‌های بومی ‌بودن داوطلبـان در هر یک از کد‌ رشته محل‌ها به شرح زیر است.

 • در صـورتی که محل اخذ مدرک تحصـیلی پـیش‌دانشگاهی و دو سـال آخر دبیرسـتان برای داوطلبـان در یـک بخـش، شـهر و یـا استان باشد داوطلب بـومی آن بخـش، شهر و استان تلقی مـی‌شـود.
 • درصـورتی‌ که محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر داوطلـب در یک بخش، شـهر و یا استان نباشد، بخش، شهر و استان محل تولد وی بـه عنوان بخش، شهر و استان بـومی برای داوطلب در نظر گرفته می شود.
 • داوطلبـانی کـه سـه سـال آخـر محـل تحصـیل را در یکی از کشورهای خارجی گذرانـده‌انـد، استان محـل تولـد، اسـتان بـومی برای ایشان منظور خواهد شد.
 • دانش آموزانی کـه سـه سـال آخـر محـل تحصـیل را خـارج از کشـور گذرانـده‌انـد. و همچنـین اسـتان تولـد وی نیـز خـارج از کشـور بـوده اسـت. اسـتان بـومی ایـن قبیل داوطلبان شـهر تهران محاسبه خواهد شد.

دانشگاه فرهنگیان اراک

ممنوعیت تغییر محل خدمت پذیرفته شدگان

تعویض سهمیه اسـتان محـل خـدمت قبـل از شـروع بـه کار و ایفـای تعهـد، تحـت هـر شـرایط اعـم از تأهـل، تجرد، بعـد مسـافت، تکفل،سرپرسـتی خـانواده، فـوت والـدین و… ممنـوع است.

درصـورت عـدم نیـاز در محـل عنوان شده در دفترچـه آزمـون، اداره کـل آمـوزش‌ و پـرورش اسـتان تصمیم گیرنده محـل خدمت فرد مذکور درســطح اســتان خواهــد بــود.

دانشــجویان دوره روزانــه دانشــگاه‌هــا کــه بااســتفاده از قــانون آمــوزش رایگــان تحصــیل می‌کنند درصــورتی مــی‌تواننــد رشــته‌هــای موردنیــاز آمــوزش وپــرورش را انتخــاب کنند کــه قبــل از شــروع ثبــت نــام انصراف دائم خـود را بـه محـل تحصـیل اعـلام کرده و فـرم انصـراف قطعـی از تحصـیل را دریافت کرده باشند.

زمان ثبت نام حضوری دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر

زمان ثبت نام حضوری دانشگاه فرهنگیان اراک بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری به صورت اطلاعیه در سایت اینترنتی این دانشگاه به نشانی markazi.cfu.ac.ir اطلاع رسانی خواهد شد. اما با توجه به تجربه سال های گذشته ثبت نام عموما در هفته اول مهر ماه انجام خواهد پذیرفت. متقاضیان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان اراک می بایست فرایند ثبت نام خود زمانبندی دقیق مراحل آن را را مطابق با اطلاعیه های سازمان سنجش و سایت رسمی دانشگاه فرهنگیان اراک انجام دهند. همچنین برای کسب اطلاعات دقیق می‌توانید هر روز از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب به صورت تلفنی با شماره های موجود در سایت تماس گرفته و اطلاعات لازم را از مشاورین سایت صدای مشاور آن کسب نمایید.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر به شرح ذیل می باشد. پذیرفته شدگان با در دست داشتن مدارک زیر، در زمان مقرر به دانشگاه فرهنگیان اراک به آدرس: اراک – شهرک قائم – خیابان دانش – دانشگاه فرهنگیان شهید باهنر اراک مراجعه نمایند.

 • پرینت ثبت نام غیر حضوری
 • کپی تمام صفحات شناسنامه
 • کپی از پشت و روی کارت ملی
 • کارنامه فارغ التحصیلی دوره متوسطه
 • گواهی نامه پایان تحصیلات دوره متوسطه
 • تاییدیه تحصیلی دوره متوسطه (یا رسید درخواست تاییدیه تحصیلی از دفتر پیشخوان دولت)
 • کارنامه فارغ التحصیلی دوره پیش دانشگاهی
 • گواهی نامه پایان تحصیلات دوره پیش دانشگاهی
 • تاییدیه تحصیلی دوره پیش دانشگاهی
 • عکس سه در چهار سال جاری
 • مدرک نظام وظیفه

تذکر: لطفا از مدارک لازم سه سری کپی تهیه نموده و در نزد خود نگهداری نمایید تا در زمان لازم جهت امور استخدامی و… مورد استفاده قرار گیرد. لازم به ذکر است که مدارک تحویل شده جهت پرونده تحصیلی به هیچ عنوان مسترد نخواهد شد.

مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک

همانطور که در در مقدمه مقاله ذکر شد، دانشگاه های فرهنگیان پذیرش دانشجویان را به صورت نیمه متمرکز و پس از مصاحبه حضوری قطعی می نمایند. داوطلبین می بایست پس از اعلام نتایج اولیه کنکور با داشتن اطلاعات کافی و آمادگی لازم در مصاحبه حضوری این دانشگاه شرکت نموده و به سوالات مصاحبه شوندگان پاسخ دهند.  در ادامه توضیحاتی را پیرامون مصاحبه حضوری این دانشگاه و نکات لازم برای موفقیت در این مصاحبه ذکر شده است.

مصاحبه

مراحل مصاحبه دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک شامل موارد زیر است.

 1. ارسال فرم شماره 1 به مرکز گزینش استان. ( هر استان دارای یک هسته گزینش می باشد.)
 2. جهت دریافت فرم شماره یک و  اطلاع از آدرس پستی هسته گزینش استان خود ، می توانید با شماره تلفن های مندرج در همین صفحه تماس بگیرید.
 3. مدارک لازم برای مراجعه به مرکز استان و انجام مصاحبه حضوری.
  داوطلبان می توانند برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن های موجود در این صفحه تماس بگیرند.
 4. تهیه فیش بابت پرداخت هزینه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان
 5. آمادگی علمی و معنوی برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان اراک

نکات مصاحبه حضوری دانشگاه فرهنگیان اراک

نکات مصاحبه حضوری دانشگاه فرهنگیان اراک به شرح زیر می باشد.

 • ظاهر و نوع پوشش
  بنابراین سعی کنید با ظاهری آراسته و پوششی مناسب در جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان این استان حاضر شوید.
  برای اشتغال در شغل دبیری در کشور ایران لازم است پوششی مورد تایید جمهوری اسلامی داشته باشید.
 • قدرت فن بیان
  همانطور که می دانید این خصوصیت از معیارهای معلم نشان دهنده توانایی درد تدریس است، بنابراین سعی کنید در حین صحبت با مصاحبه کنندگان زیاده گویی نکنید، فکر کنید و صحبت کنید به نحوه جمله بندی خود توجه داشته باشید محکم، رسا و گویا صحبت کنید.
 • مسائل عقیدتی
  در رابطه با احکام دین، نماز جمعه، مرجع تقلید و روخوانی قرآن و … سوالات علمی در رابطه با رشته انتخابی تان پرسیده می شود.
 • ضمن اینکه هدف و انگیزه از انتخاب رشته مور علاقه تان هم موضوعی است که برای مصاحبه کنندگان بسیار مهم است.
 • در صورت دارا بودن مدارکی از جمله عضو شورا بودن، بسیج، عضو یا همکاری در انتخابات یا انجمن اسلامی در جلسه مصاحبه، امتیاز محسوب خواهد شد.
 • تسلط بر مسائل سیاسی و احکام مورد نیاز می باشد.
 • سوالات روانشناسی از شما پرسیده می شود تا مشخص شود هدف شما از داشتن شغل دبیری در اراک چیست؟

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

چنانچه در یک سال تحصیلی به هر دلیلی از جمله قبول شدن تعداد افراد لازم در مصاحبه حضوری یا عدم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان اراک توسط داوطلبین ، این دانشگاه اقدام به تکمیل ظرفیت های خالی در دانشگاه می نماید.  در صورتی که دانشگاه ها لازم ببینند اطلاعیه هایی را در این خصوص منتشر می‌نمایند. بر این اساس داوطلبینی که واجد شرایط ثبت نام در این دانشگاه باشند و نمره نهایی بالاتر از ۶۵۰۰ کسب نموده باشند می توانند در بهمن ماه هر سال نسبت به ثبت‌نام و تکمیل انتخاب رشته (حداکثر ۲۰ کد رشته محل) اقدام نمایند.

 قابل ذکر است تمامی شرایط این دانشجویان مشابه دانشجویان عادی میباشد. شرایط و قوانین ثبت نام برای دانشجویان تکمیل ظرفیت هیچ تفاوتی با سایرین نمی کند. برای اطلاع دقیق تر از جزئیات تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان می توانید لینک مقاله زیر را مشاهده نمایید.

تکمیل ظرفیت دانشگاه فرهنگیان

در پایان اگر هر گونه سوال یا ابهامی در مورد ثبت نام دانشگاه فرهنگیان اراک مرکز شهید باهنر در ذهن شما وجود داشت می‌توانید هر روزه از ساعت ۸ صبح الی ۱۲ شب با شماره تلفن های موجود در سایت تماس گرفته و با مشاورین سایت صدای مشاوران ارتباط برقرار کنید.

جهت مشاوره در زمینه شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

دیدگاه ها
8 دیدگاه برای “شرایط ثبت نام دانشگاه فرهنگیان مرکز شهید باهنر اراک”
 1. عاااالی بود مرررررسی

 2. ببخشید یعنی الان که من متولد ۷۲ هستم میتونم شرکت کنم؟

 3. سلام
  درشهر اراک دانشگاه فرهنگیان فقط برای آموزش ابتدایی دارد؟

 4. سلام و عرض ادب. بنده از سال 86 تا 88 در مقطع کارشناسی ناپیوسته در مرکز شهید باهنر اراک مشغول به تحصیل بودم اما متاسفانه بدلیل یه سری مشکلات که پیش اومد برام دو ترم رو مشروط شدم و بهم گفتن که اخراج هستم. حالا بعد از این همه سال آیا راهی هست تا بتونم دوباره برگردم به تحصیل .فقط 13 واحد ازم مونده بود. لطف کنید راهنمایی کنید.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید