تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری 99

ويرايش سهميه ایثارگری در آزمون استخدامی دستگاه های اجرایی

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری 99

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

رییس سازمان سنجش آموزش کشور ، جزئیات تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری و خبر افزایش یا حذف سهمیه ایثارگران را اعلام کرد. جزئیات قانون سهمیه ایثارگران برای پذیرش آزمون های سراسری که توسط سنجش برگزار می شود را شرح داد. سازمان سنجش در تمام آزمون های خود این قوانین را عملا اجرا کرده است. بعد از اعمال تاثیر این سهمیه ها در پذیرش داوطلبان آزاد آزمون ها، اعتراضاتی از سوی داوطلبان مشاهده شد.

جزئیات تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری 99

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور، جزئیات تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری را شرح داد. بعد از مطرح شدن موضوع سهیمه ایثارگران در آزمون های سراسری و حذف سهمیه ایثارگران و اظهاراتی مبنی بر نداشتن مشکل در اجرای قانون ششم توسعه در سال گذشته مطرح شد، برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت در آزمون کارشناسی سال 98 اجرا و گزینش داوطلبان بر اساس این قانون انجام شده است.

اختصاص سهمیه ایثارگران

پیرو قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران وزارتخانه های علوم، بهداشت و دستگاه های دولتی و غیر دولتی ، دستگاه های اجرایی مشمول ماده 2 این قانون باید، در اختصاص سهمیه های ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی بورسیه های تحصیلی داخلی و خارج از کشور، برای دوره های دکتری تخصصی 20 درصد از سهمیه را به همسر و فرزندان شاهد، جانبازان، آزادگان، همسر و فرزندان آزادگان و همسر و فرزندان جانبازان بالای 25 درصد اختصاص دهند.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کرد، کسب حداقل 70 درصدی حدنصاب شرایط علمی و امتیاز پذیرفته شدگان، برای تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی الزامی می باشد. این میزان در خصوص رشته های پزشکی 80 درصد حدنصاب شرایط علمی می باشد. 20 درصد سهمیه ورود به 25 درصد افزایش یافته است. حدنصاب آخرین فرد پذیرفته شده برای وزارتخانه های بهداشت و علوم 70 درصد است. سهمیه ورود با 5 درصد از سهمیه اختصاصی برای جانبازان زیر 25 درصد همسر و فرزندان جانبازان زیر 25 درصد، همسران و فرزندان رزمندگان با حداقل 6 ماه حضور داوطلبانه در جبهه به 30 درصد افزایش یافت.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین اضافه کرد: در تبصره قانون فوق در صورتیکه سهمیه ۲۵ درصد ایثارگران مشمول ماده ۷۰ قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران و اصلاح بعدی آن تکلیف نشود و پنج درصد سهمیه اختصاصی جانبازان زیر ۲۵ درصد، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش ماه حضور داوطلبانه در جبهه، پاسخگوی متقاضیان واجد شرایط نباشد دولت مکلف است مانده ظرفیت خالی ۲۵ درصد ایثارگران را مازاد بر پنج درصد مذکور به جانبازان زیر ۲۵ درصد، همسران و فرزندان جانبازان زیر ۲۵ درصد، فرزندان و همسران رزمندگان با حداقل شش حضور داوطلبانه در جبهه که شرایط لازم را داشته باشند اختصاص یابد.

دکتر خدایی خاطرنشان کرد: با توجه به قوانین شکست در هر کد رشته محل به این صورت انجام شده است. اول اینکه ۲۵ درصد ظرفیت هر کد رشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر، آزادگان و همسر و فرزندان آنها، جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر، همسر و فرزندان آنها اختصاص یابد.

به گفته وی، بر اساس تبصره بند الف ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه در صورتیکه سهمیه ۲۵ درصدی ایثارگران توسط داوطلبان مشمول سهمیه فوق تکمیل نشود باقیمانده آن ابتدا به مشمولین فنی پنج درصدی ایثارگران که شرایط و حد نصاب لازم را داشته باشند تخصیص یافته و اگر باز هم این ظرفیت خالی ماند باقیمانده آن به داوطلبان سهمیه آزاد اختصاص می‌یابد.

دکتر خدایی تاکید کرد: بر اساس قوانین فوق سهمیه مورد نظر برای ایثارگران به صراحت از ظرفیت اختصاص داده شده و در هیچ یک از آنها بیان نشده است. این سهمیه مازاد بر سهمیه در نظر گرفته می‌شود بنابراین تمامی این مطالب در صفحه ۵ دفترچه راهنمای ثبت نام و صفحه ۲ دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ۹۸ اطلاع رسانی شده است.

به گفته خدایی سهمیه‌ای برای فرزندان اعضای هیات علمی در هیچ کدام از آزمون‌ها وجود ندارد فرزندان اعضای هیات علمی دارای تسهیلات انتقال و تغییر رشته آن هم صرفا در آزمون سراسری هستند. در صورتیکه خود در آزمون پذیرفته شوند شرایط و حدنصاب علمی لازم برای آن آزمون را کسب کنند می‌توانند نقل انتقال یابند که البته در بند ۱ و ۲ دستورالعمل اجرایی تسهیلات فرزندان اعضای هیات علمی بیان شده است. این تسهیلات مشمول آزمون‌های کارشناسی ارشد ناپیوسته و دکتری تخصصی نمی‌شود.

وی تاکید کرد: اجرای این قوانین در تمامی آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور انجام شده است و هر ساله با توجه به تاثیر آن در میزان پذیرش داوطلبان آزاد در مقاطع مختلف مورد اعتراض قرار گرفته است. به همین جهت از سوی دولت و مجلس در حوزه اصلاح قانون در سال گذشته به عمل آمد که این امر در صحن مجلس رای نیاورد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در پایان تاکید کرد: با توجه به موارد فوق، پذیرش در آزمون کارشناسی ارشد سال ۹۸ کاملا منطبق بر قوانین و مقررات صورت گرفته است و پس از تصویب ماده ۹۰ قانون برنامه ششم توسعه طی نامه‌ای محرمانه تبعات ناشی از اجرای این قانون توسط وزیر به رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهوری، رئیس سازمان بازرسی کل کشور، وزیر بهداشت، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و سرپرست اداره کل رسیدگی به شکایات و درخواست‌های مردمی مرکز ارتباطات ریاست جمهوری اعلام شده است.

جهت مشاوره در زمینه تاثیر سهمیه ایثارگران در آزمون های سراسری 99

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

    • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
    • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
    • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید