آزمون نظام مهندسی 1400

آزمون نظام مهندسی

جهت مشاوره در زمینه آزمون نظام مهندسی 1400

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

آزمون نظام مهندسی در نوبت اول و نوبت دوم که در دو نیمه سال است برگزار می شود. علیرغم اینکه آزمون نظام مهندسی داوطلبان بسیاری دارد، اما افراد بسیاری وجود دارند که اطلاعات کافی در مورد آزمون نظام مهندسی ندارند. در این مقاله قصد داریم به شرح چگونگی برگزاری این آزمون بپردازیم. توصیه ما به داوطلبان آزمون نظام مهندسی این است که برای کسب اطلاعات دقیق راجع به شرایط شرکت در آزمون نظام مهندسی ، لیست منابع آزمون نظام مهندسی ، زمان دریافت کارت ورود به جلسه آزمون نظام مهندسی و زمان ثبت نام آزمون نظام مهندسی مقالات مربوط در همین سایت را مطالعه نموده و یا با کارشناسان صدای مشاور تماس حاصل فرمایند.

 

جهت مشاوره تحصیلی در رابطه با آزمون نظام مهندسی 1400 می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید.

آزمون نظام مهندسی چیست؟

آزمون نظام مهندسی هر سال از طریق همکاری شرکت خدمات آموزش سازمان سنجش دانشگاه های معتبر کشور افراد حقیقی و حقوقی با تجربه و شاغل در حرفه مهندسی ساختمان و آشنا به مقررات ملی، برگزار می شود. آزمون نظام مهندسی کتاب- جزوه باز (open book) می باشد و می توانید کلیه منابع را  سر جلسه آزمون برده و  استفاده نمایید. آزمون ورود به حرفه مهندسان را وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان سنجش برگزار می شوند، آزمونها در رشته های عمران (نظارت، اجرا ،محاسبات) معماری(نظارت ،اجرا ، طراحی) تاسیسات مکانیکی، تاسیسات برقی، شهرسازی، نقشه برداری، ترافیک برگزار می گردد. داوطلبان دقت داشته باشند سنوات کاری کاردانی به ازای هر 5 سال معادل یک سال سنوات کاری کارشناسی حساب می شود. برای کارشناسی های ناپیوسته لازم است، عنوان کارشناسی و کاردانی یکی باشد. داوطلبان دقت داشته باشند جهت اطلاع از هم عنوان بودن رشته ها به اداره کل راه و شهرسازی استان خود مراجعه کنید. برای کارشناسی های ارشد لازم است، عنوان کارشناسی و کارشناسی ارشد مشترک باشد. آزمون نظام مهندسی در تمامی رشته‌ها و صلاحیت‌ها بجز صلاحیت معماری طراحی بصورت تست 4 گزینه‌ای است، معمولا در هر آزمون تعداد 60 سوال طرح می گردد و حد نصاب قبولی در این آزمون کسب نمره پنجاه درصد است. در آزمون نظام مهندسی بعلت عدم محدودیت ظرفیت، رقابتی بین داوطلبان وجود ندارد و داوطلبان ملزم به کسب حد نصاب قبولی پنجاه درصد می باشند، این آزمون نمره منفی هم دارد و در واقع هر سه سوال غلط یک سوال صحیح را حذف میکند. توجه داشته باشید جهت ثبت نام در آزمون نظام مهندسی عضویت در سازمان نظام مهندسی اختیاری بوده اما در صورت قبولی در این آزمون برای اخذ پروانه اشتغال بکار مهندسی  و گرفتن مدرک پایه 3 عضویت در این سازمان الزامی است. از مزایای قبولی در آزمون نظام مهندسی و گرفتن پروانه اشتغال بکار پایه 3 ثبت رتبه بندی شرکت مهندسی و مجوز کار در رشته مربوطه هست، از دیگر مزایای قبولی در این آزمون بعنوان کارشناس نظام مهندسی فعالیت در پروژه ها می‌باشد و حداقل مزیت آن اجاره حق امضاء به شرکتهای معتبر می‌باشد. در ضمن توجه داشته باشید برای رفتن به پایه های بالاتر و گرفتن پروژه‌های بزرگتر حتما نیاز به گرفتن پروانه پایه 3 خواهید بود. ثبت نام آزمون نظام مهندسی بصورت اینترنتی و از طریق سایت دفتر مقررات ملی ساختمان صورت میگیرد، یکی از شرایط ثبت نام داشتن سنوات لازم میباشد. در نظر داشته باشید اعتبار قبولی در آزمون‌های نظام مهندسی حداکثر چهار سال از تاریخ آزمون است، لذا در صورت قبولی میتوانید ظرف این مدت شرایط لازم جهت دریافت پروانه اشتغال به کار مهندسی را فراهم نمایید.

طبق ماده 5 آیین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی حداقل سابقه کار حرفه‌ای جهت شرکت در آزمون ورود به حرفه مهندسان از تاریخ اخذ مدرک تحصیلی در هر مقطع به شرح زیر است:

مقطع تحصیلی حداقل سابقه کار حرفه‌ای
کارشناسی سه سال
ارشد دو سال
دکتری یک سال

آزمون نظام مهندسی در رشته‌های هفتگانه مهندسی و بشرح صلاحیت‌های زیر برگزار می گردد:

 • آزمون نظام مهندسی نقشه‌برداری
 • آزمون نظام مهندسی شهرسازی
 • آزمون مهندسی ترافیک
 • آزمون‌ نظام مهندسی در رشته عمران:
 1. آزمون نظام مهندسی عمران محاسبات
 2. آزمون نظام مهندسی عمران نظارت
 3. آزمون نظام مهندسی عمران اجرا
 • آزمون نظام مهندسی در رشته معماری
 1. آزمون نظام مهندسی معماری طراحی
 2. آزمون نظام مهندسی معماری اجرا
 3. آزمون نظام مهندسی معماری نظارت
 • آزمون نظام مهندسی  در رشته تاسیسات برقی
 1. آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی نظارت
 2. آزمون نظام مهندسی تاسیسات برقی طراحی
 • آزمون نظام مهندسی در رشته تاسیسات مکانیکی
 1. آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی نظارت
 2. آزمون نظام مهندسی تاسیسات مکانیکی طراحی

برای اطلاع از نحوه اعتراض به نتابج آزمون نظام مهندسی کلیک نمایید.

جهت مشاوره تحصیلی در رابطه با آزمون نظام مهندسی 1400 می توانید از طریق تلفن ثابت با شماره 9099071613 تماس بگیرید.

جهت مشاوره در زمینه آزمون نظام مهندسی 1400

از تلفن ثابت در سراسر کشور با شماره ۱۶۱۳_۹۰۷_۹۰۹ (بدون پیش شماره) تماس بگیرید

در صورت عدم دسترسی به تلفن ثابت یا استفاده از کد تخفیف کلیک کنید.

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

جهت خریداری بسته تماس کلیک کنید