تماس با برترین مشاوران کشور

تماس از تلفن ثابت ۹۰۹۹۰۷۱۶۱۱

تماس از همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

صدای مشاوران / کنکور و انتخاب رشته / اخبار انتخاب رشته و کنکور سراسری / لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها
لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98

لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

جهت مشاوره در زمینه لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره ۹۰۹۲۳۰۱۶۱۲ تماس بگیرید

شماره تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

در سالهای قبل اگر داوطلبی در نوبت روزانه دانشگاه های دولتی قبول می شد ، اجازه شرکت مجدد در کنکور سال بعد را نداشتند ، ولی پیرو جدیدترین اخبار کنکور 98، لغو ممنوعیت ثبت نام داوطلبانی که دوبار در کنکور سراسری قبول شده اند برداشته شد.

هیات عمومی دیوان عدالت اداری بند «ج» دفترچه شماره 1- راهنمای ثبت نام کنکور و شرکت در کنکور سراسری دانشگاه ها و مؤسسات عالی سازمان سنجش آموزش کشور را غیر قانونی دانست و آن را باطل کرد.

مطابق بند ج دفترچه شماره یک راهنمای ثبت نام کنکور افرادی که دو نوبت در آزمون های ورودی رشته های تحصیلی متمرکز و یا نیمه متمرکز (دوره‌های روزانه) پذیرفته شده باشند، امکان ثبت نام مجدد در کنکور را ندارند. عبارت (پذیرفته شده باشند) به معنی (استفاده حتمی) داوطلب از بورسیه تحصیلی و حق آموزش رایگان نیست ، زیرا ممکن است فرد به هر دلیلی ، در نهایت از امکانات رایگان تحصیلی استفاده نکند و در صورت لزوم خسارت پرداخت کرده باشد، پس با این اوصاف هزینه ای صرف تحصیلش نشده است و باید اجازه ثبت نام مجدد در کنکور را داشته باشد.

دلیل لغو ممنوعیت ثبت نام کنکور دوبار قبول شده ها

دلیل لغو شکایت قانونی از بند ج دفترچه راهنمای کنکور است. شاکی دادخواست ابطال بند (ج) دفترچه شماره 1 راهنمای ثبت نام و شرکت در کنکور را ارائه داد و دانشگاه‌ها و موسسات عالی سازمان سنجش آموزش کشور را خواستار شده و در جهت تبیین خواسته اعلام کرده است که، اینکه گروهی به دلیل قبولی قبلی در دانشگاه روزانه، حق شرکت در این آزمون را ندارند  ،غیرقانونی است و این ممانعت اساس حقوقی ندارد و بند مذکور خلاف قانون اساسی کشور است. همانطور که گفته شد، فرد به هر دلیلی ممکن است ، در نهایت از امکانات رایگان تحصیلی استفاده نکند، پس هزینه ای صرف تحصیلش نشده است ، پس باید اجازه ثبت نام مجدد در کنکور را داشته باشد.

با توجه به شکایت مذکور به هیات عمومی دیوان عدالت اداری ، هیأت عمومی دیوان عدالت اداری در شهریور 97 با حضور رئیس و معاونین دیوان عدالت اداری و رؤسا و مستشاران و دادرسان شعب دیوان تشکیل شد و پس از بحث و بررسی با اکثریت آراء به شرح زیر به صدور رأی مبادرت نموده اند:

متن رأی هیات عمومی مبنی بر لغو ممنوعیت ثبت ‌نام دوبار قبول ‌شده ‌ها در کنکور 98

به صراحت الفاظ سطر اول مصوبه مورخ ۱۳۶۲/۱۲/۶ ستاد انقلاب فرهنگی (شورای عالی انقلاب فرهنگی فعلی) ممنوعیت شرکت داوطلبانی که دو بار سابقه قبولی در آزمون را دارند برای شرکت مجدد در آزمون، محدود به داوطلبان سراسری سال ۱۳۶۴ ـ۱۳۶۳ بوده و نهایتاً به شرح ذیل بند ۴ به سال تحصیلی ۱۳۶۳ ـ۱۳۶۲ نیز تسری داده شده است. نظر به اینکه با این اوصاف و قید زمانی موصوف، مصوبه در سال‌های تحصیلی بعد حاکمیت و نظارت نداشته است، بنابراین بند (ج) دفترچه آزمون سال تحصیلی ۱۳۹۶ از این جهت که متضمن محدودیت در حق به تحصیل می‌باشد و نیاز به حکم قانونگذار دارد خلاف قانون و خارج از حدود اختیارات تشخیص می‌شود و به استناد بند ۱ ماده ۱۲ و مواد ۸۸ و ۱۳ قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری مصوب سال ۱۳۹۲ ابطال می‌شود.

لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها
Rate this post

جهت مشاوره در زمینه لغو ممنوعیت ثبت ‌نام کنکور سراسری 98 دوبار قبول ‌شده ‌ها

از طریق تلفن ثابت در استان تهران با شماره ۹۰۹۲۳۰۱۶۱۲ تماس بگیرید

شماره تماس با تلفن ثابت از سراسر کشور ۱۶۱۱ ۹۰۷ ۹۰۹

شماره تماس از خطوط همراه اول ۹۹۲۲۵۵۹۵

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل

همچنین ببینید

تاثیر سهمیه مربیان در انتخاب رشته دکتری 98

سهمیه قبولی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید کنکور 98

سهمیه قبولی داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید کنکور 98 سازمان سنجش، اطلاعیه ای درخصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =